doporučuji:
Filmy online

'Allo! 'Allo! (britcom Haló, Haló)

'Lost

filmpub

www.bundastránky.cz

Simpsonovi

Jsem do tebe blázen (Mad About You)

www.newyorkrangers.cz

ocenění:
Cil Dne

Tip Dne

bannery:
bannery na vaąe stránky

Ally McBeal
předchozí epizoda
3 / 12
další epizoda
Oficiální název: In Search Of Pygmies
Český název:
Pygmejové útočí
Oficiální označení:
#3M12 [AM312]

Napsali: Josh Caplin a David E. Kelley
Pro televizi zpracoval: David E. Kelley
Režie: Arvin Brown

Guest Stars:
Orson Bean - Marty Brigg
Craig Bierko - Dennis
Annie Abbott - Taylor Daniel
Nathan Spector - Donald
Raphael Sbarge - Burlingham
Lillian Adams - Marion
Albert Hall - soudce Seymore Walsh
Richard Penn - Dr. Yellen
John O'Leary - Walter
Charlie Weirauch - poslíček
Chet Grissom - řidič
Harper Roisman - ?
Yvonne Williams - zpěvačka
Renee Goldsberry - křoví #1
Vatrina King - křoví #2
Sy Smith - křoví #3


obsah epizody zpracovala Michaela, za což jí náleží můj velký dík :)

Ally zastaví s autem na červenou, pohazuje hlavou a zpívá si s hudbou z rádia. Podívá se do vedlejšího auta a vidí, že řidič, velmi pohledný mladý muž, se na ni usmívá. Ušklíbne se, rychle se uklidní a otočí se, aby pokračovala ve flirtování... a zjistí, že mužovo auto popojelo a jeho příjemný obličej byl nahrazen šklebem staříka s děsivým uvolněným umělým chrupem. Ally se s odporem odvrátí. Když naskočí zelená a mladík se rozjede, Ally zrychlí. Následuje ho k další červené a mumlá si "Jako obvykle. Když mám to štěstí potkat slušnýho chlapa, uteče mi." Snaží se ho zhypnotizovat, aby se podíval do zpětného zrcátka, a nakonec se rozhodne přitáhnout jeho pozornost všemi nezbytnými prostředky. Šlápne na plyn a vrazí zezadu do jeho auta. Vystoupí z auta a drmolí nepřesvědčivé omluvy. "Měli bychom si vyměnit tekutiny... DOKLADY!" opraví se okamžitě. Muž zvedne obočí a řekne, že podle něj do něj vrazila schválně, aby získala jeho pozornost. Ally se tomu vysměje a řekne "Kdybych chtěla získat vaši pozornost, stačilo by, abych zmáčkla houkačku!". Prohlásí, že ten otřes ji zmátl a usměje se.

Ling mezitím jde po chodníku. Fish ji sleduje, plíží se ve stylu "Mission: Impossible" a vůbec ze sebe dělá nemotorného hlupáka. Na rohu se Ling zastaví... nasadí si elegantní sluneční brýle, vytáhne rozkládací bílou hůl a přejde. Dramaticky poklepává hůlkou, auta kolem ní se se skřípáním a houkáním zastavují. Fish běží za ní, vyhýbá se rozzlobeným motoristům a volá na ni. Na druhém chodníku ho Ling pozdraví. Fish lapá po dechu a udiveně poznamená, že předstírala slepotu a že skutečným slepcům by to mohlo připadat urážlivé. "Nikdo z nich mě neviděl!" odpoví ona. Fish si myslí, že si našla někoho jiného, ale ona řekne, že se mýlí, chňapne ho za ruku a odtáhne ho. Vracíme se k dopravní nehodě. Ally se snaží - s jemností letícího kladiva - zjistit, kde muž pracuje a jestli je ženatý. "Opravdu jste do mě vrazila úmyslně," řekne on podrážděně. "Proč bych měl chtít jít na rande s ženou, která do mě najede autem?" Ally nevrle zamumlá, že si začíná přát, aby byl chodec. On se suše zasměje a zeptá se, proč by neměl zavolat policii, kdyby uviděla jiného chlapa a rozhodla se na něj zaútočit svým autem. Ally přejde do defenzívy a řekne, že do něj vrazila, protože vypadal jako přitažlivý muž bez záznamu v trestním rejstříku a že ho chtěla ulovit, protože jí je skoro třicet a v Bostonu se ucházející muži těžko hledají. Obviní ho, že reaguje vzrušeně jen proto, že ví, že by si ho obtočila kolem malíčku po jediné schůzce. On jí řekne, že je bláznivá. Ally odpoví, že to jsou všechny nejlepší ženy, a nechá ho nevěřícně zírat.

Ling dovede Fishe do haly domova důchodců, kde starší občané tančí na "Chattanooga Choo Choo". Několik staříků ji uvidí, okamžitě opustí ženy, s nimiž tančili, a hrnou se ji přivítat. Ona se na ně usměje a vybere jednoho z nich, okouzlujícího staršího pána s jasnýma očima a motýlkem, a představí ho Fishovi jako svého nejlepšího přítele Martyho. Jdou spolu doprostřed parketu a Ling se ho při tanci ptá, proč vypadá unavenější než obvykle. (Fish mezitím okouzluje starší dámy - směje se s nimi a osahává jim podbradky.) Marty řekne Ling, že ho za dva dny vyhodí... Lucy Taylorová, hlava domova, tvrdí, že jeho historky zneklidňují ostatní obyvatele. Ling je zděšena touto nespravedlností, vyhledá ředitelku a vynadá jí s tím, že Martymu je dvaaosmdesát a vyhodit ho by bylo hrozné. Lucy řekne, že nemá na výběr, protože tropí výtržnosti a ostatní kvůli němu nemohou spát. Jako příklad ukáže starého pána na chodbě, jak nese baseballovou pálku a nervózně se rozhlíží; když se ho zeptá, proč to dělá, řekne, že se musí bránit, kdyby zaútočili pygmejové. Na otázku, kdo mu řekl, že v domově jsou pygmejové, odpoví, že Marty, a že "Když to říká Marty, je to tak."Lucy se podívá na Ling a zvedne obočí.

John se nad tím mračí a namítá, že pygmejové jsou mírumilovní lidé. (Jsme ve firmě Cage/Fish.) Ling říká, že od domova důchodců to není fér, vyhodit ho na ulici, zvlášť když většina obyvatel má jeho historky ráda. Fish upozorňuje, že správci domova mají podle řádu domova důchodců právo přinutit klienta odejít. "Víte, vždycky jsem věřil, že jsem v minulém životě byl pygmej," dumá John. Ling chce, aby s ní John šel ke slyšení a tvrdí, že není způsob, jak by tohle mohl domov udělat legálně. Když odchází, John řekne zase "Pygmejové jsou mírumilovní, zlí jsou Aboriginci..."

U recepce najde Ally Dennise, pohledného muže z havárie. Přišel se omluvit a pozvat ji na večeři. Ona s úsměvem souhlasí. U slyšení Lucy vypráví soudci, jak Marty přesvědčil několik ostatních obyvatel, že se chodbami plíží kmen trpasličích kanibalů. "A to není jeho jediná historka," říká. "Spřádá fantastické příběhy o "Duchovi s protáhlou tváří", což je zřejmě duch člověka zavražděného v domově, který po nocích hledá svůj umělý chrup. Zrovna minulý týden uspořádal závod chodbami pro pacienty v kolečkových křeslech. Už tu byly historky o dracích, kyklopech, strašidlech... A určitě si nechcete ani PŘEDSTAVIT 'Nahou olympiádu'!" ujistí soud. Marty se nad tou vzpomínkou pro sebe usměje. Když Ling připomene Lucy ty nádherné věci, co dělal pro domov - pořádal taneční zábavy, zpíval a hrál na klavír pro ostatní -, uzná, že dělá spoustu skvělých věcí, je to velmi milý člověk a ona sama ho má docela ráda. ALe cítí, že by tu mohl být větší problém... myslí si, že možná nevypráví jen historky, ale že těm věcem skutečně věří a má halucinace. A jestli je to tak, potom mu domov důchodců nemůže poskytnout potřebnou péči. Martyho historky jsou prý také nebezpečné, protože mnoho pacientů trpí demencí, a i jinak jí to znemožňuje domov řídit.

U večeře vykládá Dennis Ally, že je onkolog a věnuje se spíše výzkumu než živým pacientům. "Takže v podstatě, jste hezký a léčíte rakovinu," poznamená Ally. On řekne, že nemá přítelkyni a moc nechodí do společnosti, protože ho randění děsí. Ona nesměle odpoví, že to není nebezpečnější než, řekněme, jízda autem. On se uchichtne... pak se zařehtá... pak se začne smát - je to zčásti jek, zčásti frkání a zčásti vzlykavé lapání po dechu; zní to jako trpící osel. Ally se znechuceně odvrátí. Když se její společník zotaví z příšerného hysterického záchvatu, opatrně pokračuje v konverzaci a řekne, že to bylo poprvé, kdy do někoho vrazila s autem, aby si s ním mohla dát rande. "A žádný muž do mě ještě nenajel," flirtuje. On k jejímu zděšení okamžitě začne zase hýkat smíchy. Příští ráno Ally vypráví Elaine, jak odporný ten smích byl, že zněl jako rodící kráva a že se celý zbytek večera snažila bavit o AIDS, holocaustu a Lindě Trippové, jen aby se nazačal smát. Elaine řekne, že je to nádherný onkolog... jak špatný může být? Ally ji ujistí, že kdyby ho slyšela, už by ho nikdy nechtěla vidět. V tu chvíli vystoupí z výtahu poslíček s obrovskou kyticí od Dennise pro Ally. Ta zklamaně zasténá.

U slyšení se John Cage ptá staré dámy na stanovišti svědků, jestli vlastní laserovou pušku. Ona se usměje a řekne, že ano... střílí s ní pygmeje. Když se Jon zeptá, jestli opravdu věří, že je domov důchodců zamořen pygmeji, řekne mu, že domov důchodců je sterilní místo bez humoru, kam lidi chodí zemřít. Ale s Martym se může stát dobrodružným a plným barev; obyvatelé bojují s draky, loví pygmeje a závodí na kolečkových křeslech! Marty s úsměvem přikývne. Ling, John a Richard se radí s Martym. Chtějí, aby svědčil, ale John zdůrazňuje, jak je důležité, aby nepůsobil jako... "Cvok," dokončí Richard. Lucy Taylorová tvrdí, že Martyho nemůže kontrolovat, a tak musí před soudcem vypadat kontrolovatelně a úplně normálně. Ling se ho ptá, jestli se dokáže jeden jediný den chovat jako jeden z těch nudných "rozumných" lidí. Marty se zamračí a řekne jí, že nerad ztrácí i ten jeden den. "Vaše dny v tomhle domově budou sečteny, pokud vaše svědectví nevyjde," ujistí ho John tiše. "Věřte tomu." Na záchodcích ve firmě se Ally svěřuje nevěřící Nell se svým problémem. Myslí si, že smích zněl tak hlasitě jen v restauraci a ptá se, jestli by si s ním měla zase vyjít... vtom vejde Elaine a ohlásí, že Dennis je tu. Ally ji požádá, aby ho poslala dál a poprosí Nell, aby zůstala a poslechla si ho, aby mohla posoudit, jestli se zbláznila. Nell protočí oči a řekne "To můžu už teď." Elaine přivede Dennise a chvíli tlachají; Ally ho představí Nell a všechny tři se ho snaží bezúspěšně rozesmát. Když už ztrácejí naději, prohodí Elaine k Dennisovi: "Teď chápete, proč musí někoho přejet, aby mohla jít na rande." On se zasměje... je to strašlivý zvuk, zní jako koza požírající motorovou pilu. Demonstraci bylo učiněno zadost.

U slyšení se Ling ptá Martyho, jestli rád vymýšlí historky. On řekne, že domov důchodců může člověku vzít samostatnost, důstojnost... ale nikdy fantazii. Ling chce, aby potvrdil, že si je vědom toho, že draci, duchové a kyklopové ve skutečnosti neexistují. On zaváhá, když vidí nadějeplné obličeje ostatních obyvatel domova v soudní místnosti a zklamání v jejich očích. Povzdechne si a řekne, že ví, že to musí říct, aby ho nevyhodili. Soudce se ho přísně zeptá, jestli jsou pygmejové skuteční. Marty se podívá na důchodce, zhluboka se nadechne a řekne "Ano, Ctihodnosti, jsou opravdu velmi skuteční." Soudní síní se rozlehne potlesk a je soudcem rychle utišen. Ling se v panice zeptá, jestli chce být vystěhován. Marty odpoví, jako kdyby mluvil s malým dítětem, že nechce, aby ho vyhodili, ale nemůže lhát. Najednou uslyší štěbetavý zvuk a uvidí, jak se k němu blíží houf divokých pygmejů s kopími. Vykřikne, vyskočí ze židle, schová se za soudce a zoufale se po něm sápe. Když se ho soudce ostře zeptá, co dělá, rozhlédne se a nic nevidí... zakoktá, že myslel, že je slyšel přicházet. Ling něco zmateně namítá, John jen svěsí hlavu. Po slyšení jim Marty vysvětluje, že lidé z domova POTŘEBUJÍ věřit na draky, pygmeje a duchy, kteří činí jejich životy zábavnými a zajímavými. Když mu Ling připomene, že většina z nich tomu doopravdy nevěří a účastní se hry jen proto, že je to zábava, řekne jí, že kdyby ho slyšeli popírat pygmeje, nebyla by to hra. John ho ujistí, že když ho vystěhují, dobrodružný svět pro ostatní skončí; opět z nich budou staří lidé čekající na smrt. Marty řekne, že ho potřebují. Ling se k němu pomalu přiblíží... ví, že skutečně viděl pygmeje a řekl, že je "slyšel", aby se neukázal jako blázen. On neodpoví.

John, Ling a Richard prosí soudce, aby s nimi večer šel do domova důchodců. On odmítá a připomíná jim, jak na něj Marty skočil ve strachu z útočících pygmejů. "Jádro věci spočívá v tom, jestli škodí Collierovu domovu důchodců," připomene mu Fish střízlivě. "Měl byste ho vidět v prostředí toho domova." Nastane chilka ticha a soudce souhlasí, že jim věnuje třicet minut svého času. Dennis čeká na Ally v její kanceláři a ptá se, jestli je připravena jít s ním. Zneklidněná Ally ho požádá, aby se posadil a připravuje se na rozchod. Říká, že si myslí, že je skvělý, ale že by to nefungovalo. On se ptá proč... Ally mu to odmítne prozradit, ale když dále naléhá, řekne mu, že nesnáší jeho smích. Dennis je zdrcen. "Vždycky jsem si myslel, že mám velmi nakažlivý smích." Ona řekne, že kdyby byla jeho kamarádka, poradila by mu se už nikdy nesmát. "Byla jsi dost zoufalá, abys do mě nabourala!" připomene jí onkolog. "Ale ne natolik zoufalá, aby ses vyrovnala s..." Odmlčí se. "To je legrační," řekne a začne se smát. Ally se přikrčí. On s chihotáním odejde.

V domově důchodců hraje Marty na klavír nádherou truchlivou píseň a zpívá ostatním. Ling, Richard, John, Lucy a soudce ho sledují. Lucy se cítí hrozně a říká soudci, že nepopírá, že Marty je báječný člověk... ale musí brát ohled na ostatní obyvatele. Opustí taneční sál a soudce se rozhodne. Souhlasí, že kdyby řídil domov důchodců, Martyho by tam strpěl, ale on domov důchodců neřídí; a ani přítomní právníci. Protože Lucy domov řídí, závisí vše na jejím rozhodnutí, a když myslí, že musí Martyho vystěhovat, je to plně v rámci jejích pravomocí. V tu chvíli zhasnou světla a vyjde Marty s ostatními důchodci s hornickými helmami na hlavách. Je sedm třicet a čas honit pygmeje. Ling zastaví Martyho a požádá ho, aby bydlel u ní a ochránil ji před draky. Stále by mohl kdykoli navštěvovat domov. Jeho tvář posmutní, když zjistí, co se děje. "Jen jsem jim chtěl něco dát," řekne žalostně ředitelce. "Kdo se o ně teď postará?" Všichni čtyři - Ling, Richard, John a Marty - jdou společně po chodníku. Marty říká, že by měl založit vlastní domov důchodců... a strne, paralyzován strachem. Vidí pygmeje, jak na něj vrčí od požárního hydrantu. Ostatní se ho ptají, co se děje, a on odpoví, že nic. Zpoza hydrantu na něj vyběhne celý houf vřeštících pygmejů. Vyděšeně vykřikne a vběhne do vozovky. Ling za ním vyrazí, ale příliš pozdě; zděšeně pozorují skřípající auto, pak se ozve ošklivé bouchnutí. Marty leží uprostřed silnice. Ling vykřikne a běží mu pomoc, obličej zkřivený smutkem a bolestí. Zoufale kope a naříká, když ji Richard odtahuje. John, jako vždy při smyslech, posílá řidiče auta zavolat sanitku a nevěřícně a šokovaně zírá na Martyho. Stařík se nehýbe.

Příští ráno všichni tři právníci pospávají v čekárně nemocnice. Když se objeví lékař, probudí se a ptají se na Martyho. Lékař nese špatné zprávy. Marty je naživu, ale má poškozený mozek a rozdrcenou páteř. Je na přístrojích a jestli bude žít, nebude se moci hýbat ani myslet. Ling se nejdřív klidně ptá, kdo je neurolog... pak se jí začne třást hlas a řekne doktorovi, aby se vrátil k Martymu a snažil se víc, místo aby ho odepsal, protože nemá peníze ani rodinu. Začne hystericky ječet.

Dennis vejde do kanceláří Cage/Fish s bandáží na krku, následovaný mužem v obleku. Zmatená Ally k nim přistoupí. Dennis jí koženě předá obsílku a stížnost a představí jí svého bratra, shodou okolností právníka. "Záměrně jsi na mě zezadu zaútočila, Ally," řekne a posměšně dodává, že zranění krku jsou záludná. "Dnes ráno jsem se probudil a bolelo mě se smát." Ally je rozrušená a tvrdohlavě odmítá zaplatit i jedno penny, ale Nell tiše navrhne jít do zasedačky a vyřešit to.

V nemocnici John právě domluví s jedním z lékařů a vydá se za nervózně přecházející Ling a Richardem, který se ji snaží utěšit. V místnosti úzkostlivě čeká i mnoho z obyvatel domova důchodců. "Prohlédli ho další tři neurologové," řekne John tiše. "Nevrátí se, Ling." Ta to odmítne akceptovat. John jí jemně vysvětlí, že respirátor je jediná věc, co ho drží naživu - "jestli se tomu dá říkat život," řekne - a že ji Marty ve své závěti uvedl jako zodpovědnou osobu. Ling chápe, na co naráží, a řekne, že nikdy nevytáhne zástrčku... trvá na tom, že lékařská věda je nepředvídatelná a co když najdou způsob jak ho vyléčit... Starší žena, která svědčila u soudu, to slyší a požádá ji o soukromý rozhovor. Připomene jí, že Marty měl v této věci jasno; nechtěl by žít na nějakém přístroji; toho se všichni báli nejvíc. "Byl to člověk, který bojoval s draky!" řekne. Ling se té vzpomínce zasměje a proti své vůli spolkne vzlyk. "Nech ho být s Bohem, zlato," prosí žena. "Miloval tě a věděl, že ho miluješ... teď potřebuje tvou pomoc."

"Dvacet pět tisíc?!!?" lapá Ally nevěřícně po dechu. "To si počítáš za každý rozchod? To musíš být bohatý!" Dennis se začne smát a všichni v místnosti ho hned utiší. Billy poznamená, že to vypadá trochu jako pomsta. Ally vyletí a obviní Dennise, že CHTĚL, aby do něj vrazila, a zastavil zrovna tak, aby do něj mohla pohodlně najet! Dennis a jeho bratr se na sebe podívají... a začnou se smát, hýkají a chrčejí v disharmonickém chóru uši trhající kakofonie. Právníci od Cage a Fishe sebou bolestně trhnou. "Zaplaťte mu! Zaplaťte mu!!!" snaží se Ally uniknout tomu smíchu. Ten ale pokračuje a odráží se po celé budově. Ling vstoupí do Martyho nemocničního pokoje a zeptá se, jestli mu může nejdřív něco říct. Lékař souhlasí a ona si sedne k Martyho posteli. Žalem napjatým hlasem začne říkat něco čínsky... potom řekne, že doufá, že dělá správnou věc. Slíbí se postarat o obyvatele domova a požádá ho, aby se staral o ni. Zhluboka se nadýchne a naposled se ho dotkne. Vstoupí sestra a položí ruku na přístroje. John a Richard nevědí, kam s očima, když Ling vezme Martyho ruku a dívá se na něj, dokud přístroj nezačne pípat rychleji, naléhavěji... a nenaskočí plochá čára. Všichni vážně přihlížejí. Ling potlačuje slzy; Lucy se smutně dívá, Johnovy prsty se pomalu pohybují k nosnímu můstku a Richard se odvrací.

Důchodci se vracejí do domova, truchlí a vzpomínají na kouzlo, které Marty vnesl do jejich životů. Ling jde sama po ulici, choulí se do kabátu, jako by toužila po Martyho síle a bezpečí jeho paží. Výraz jejího obličeje naznačuje, že nemyslí na jeho smrt... spíše oslavuje jeho nádherný život.

skladby
Beechwood 4-5789 (Gaye/Stevenson/Gordy), v provedení The Marvelettes
Chattanooga Choo Choo (Gordon/Warren), zpívala Yvonne Williams
They Were You (Jones/Schmidt) zpívala Yvonne Williams
Beechwood 4-5789 (Gaye/Stevenson/Gordy), v provedení The Marvelettes
Once Upon A Time (Adams/Strouse), zpíval Orson Bean
They Were You (Jones/Schmidt) zpívala Lucy Liu
They Were You (Jones/Schmidt) zpívala Yvonne Williams
 

další epizoda


spřátelené stránky:
www.bundastránky.cz Friends Again Brutální Nikita Průvodce seriálem Dawsonův svět Roswell Městečko South Park Melrose Place Buffy - Přemoľitelka upírů
Jennifer Lopez Brutální Nikita RED DWARF - Červený Trpaslík Sex ve městě Simpsonovi ER - Pohotovost OUTER LIMITS - krajní meze Průvodce seriálem Směr Jih - dueSouth

Valid CSS!

Valid HTML 4.01!
     Ally McBeal ™ a © (nebo copyright) Fox. Všechna práva vyhrazena. Reprodukce, duplikace, či distribuce v jakékoli formě je přísně zakázána.
Tyto stránky ani jejich obsah nejsou autorizovány společností Fox či jinými vlastníky práv k produktům na těchto stránkách se vyskytujícím.

copyright © crudo 2000-2024 | všechna práva vyhrazena | crudo@crudo.cz | Projekt Pinknet | http://www.ally.cz