doporučuji:
Filmy online

'Allo! 'Allo! (britcom Haló, Haló)

'Lost

filmpub

www.bundastránky.cz

Simpsonovi

Jsem do tebe blázen (Mad About You)

www.newyorkrangers.cz

ocenění:
Cil Dne

Tip Dne

bannery:
bannery na vaąe stránky

napsali

Křest knihy Ally McBealová - průvodce seriálem (sepsala miimo)
Ally McBealová: "I právničky mohou mít pořádná prsa" (show!)
Autor Ally McBealové je Dietlem Ameriky (Lidové Noviny)
Herec Robert Downey Jr. byl odsouzen ke třem letům podmíněně (LN)
Ally McBealová čeká na svou Emmy (Lidové Noviny)
Ally McBealová: Žena na pokraji nervového zhroucení (show!)
Calista Flockhartová se zamilovala
(iDnes)
Calista Flockhartová zoufale potřebuje chlapa (SPY)
Calista Flockhartová: Nejhubenější a nejkrásnější (SPY)
Robert Downey Jr. dostal vyhazov z Ally McBealové (Pauza)
Australanka bez vkusu (Právo)
Co chybí Ally a Calistě? (Vlasta)
Hollywood má u nohou (Právo)
Flockhartová: Fajn kost a prima kůže (Mladý svět)
Ally - kult, vztahy, sex. A kvalita... (inZine.cz)
Ledová královna Lucy Liu (Rolling Stone)
S kým usíná Ally McBealová? (Květy)
Calista Flockhartová adoptovala chlapečka (ČN)
Ally McBealová konečně našla muže (Pauza)
Vymře Hollywood na hubenost? (ČN)
Lucy Liu: Číňanka v říši divů (SPY)
Sexappeal 7 - Calista Flockhart (sex.namodro.cz)
Ally McBealová a ženy kolem ní (TV Magazín)
Ally McBealová: vítejte v prestižním klubu (Pauza)
Ally McBealová
(Kinofil)
Vychudnutáprávnička (MOMENT)
Calista Flockhartová: Hubená anorektička? (SPY)
Sexyženy: Lucy Alexis Liu (Esquire on-line)
Sexyženy: Portia de Rossi (Esquire on-line)
Calista Flockhartová: Nevinná Lolita (Style)
Peter MacNicol: Tichý komik Piškot (SPY)
Televizní polibek slávy (Týdeník Televize)
Ally zvládne všechny trable (Blesk)


 

Ally McBeal

Ally McBealová: Žena na pokraji nervového zhroucení (show)

"Kdybyste tuhle místnost naplnil všemi, které jsem urazila, možná by si lidé mysleli, že jste mnohem lepší rabín, než jste."


Je na tom něco patologického. Televizní obrazovky ovládly ženy, které by žádný soudný člověk nejen nepustil do své ložnice (pokud je muž), ale dokonce by se jim ani nesvěřil, koho do své ložnice pouští (pokud je žena). Dvě z nejvýraznějších favoritek tohoto nového vztahově určujícího směru jsou Xena a Ally McBealová. Obě k tomu všemu stojí jako Skylla a Charybda na přesně opačných odpudivých pólech. Xena je mužatka s evidentně lesbickou zálibou ve své průvodkyni a Ally je anorektická psychopatka, jejíž schopnosti zraňovat druhé (muže) konkuruje snad jen schopnost zraňovat sebe samu (ženu - snad, alespoň doufám, že se neukáže jednoho dne její létající talíř poukazující na původ v nějaké slizké hvězdokupě). Na rozdíl od Xeny, která si alespoň vybrala záslužné povolání bojovnice, je Ally McBealová právnička. Takže vítězku bychom znali. Koneckonců, její profil si ode mě Show! vyžádalo, tak kdo by to asi mohl být jiný. Pojďme se jí proto detailněji podívat pod talár.

Právníci z Bostonu
David E. Kelley je právník z Bostonu. Co dodat? Po účasti na televizních seriálech Chicago Hope a Picket Fences se rozhodl realizovat svůj srdeční projekt, a stvořil neurotika numero uno Ally. Podle svých vlastních slov chtěl už v dobách své právnické kariéry odhadnout, co si lidé okolo něj myslí, a odtud byl už jen krok k vysvlečení mentality jeho nové postavy do naha. Vnitřní úvahy hlavní hrdinky se proto pro diváka nejen odkrývají díky jejímu vnitřnímu hlasu (Kelley tvrdí, že ho nikdy nedostane jiná postava než Ally), ale navíc se ještě zhmotňují v trikových sekvencích. Rudý hadovitý jazyk, kterým chameleon Ally sestřeluje pohledné muže, se už stal klasikou. Ale jsou tu i propadla, do kterých nechává spadnout ženy, které se jí zprotiví, nebo fantomičtí zpěváci, kteří rozkrývají její nejskrytější tužby.
O tom, že bude hlavní postavou žena, se rozhodlo na poradě Foxů. Měl vzniknout seriál pro pondělní večery a to znamenalo, že cílovkou budou ženy. Kelley si proto směle vymyslel postavu odpovídající ženské potřebě ztotožnit se s Šípkovou Růženkou, která na prince nečeká v hibernaci, ale vyhlásila po něm celostátní pátrání, aby se ho ještě navíc po vlastní ose zúčastnila. Trefil se ale i do vnitřní potřeby mužského diváka, který chce věřit, že ženy to mají se sháněním partnera stejně těžké jako on. Díl co díl se tak podivná ženská bytost vzniklá v Kellyho hlavě žene do lovu muže a zhruba ob tři díly její úsilí troskotá. Bohapustá fantazie, kterou by každý soudně uvažující mužský divák musel zahnat do kouta rozžhaveným pohrabáčem. A každá soudná žena by ji tam dodělala kramflekem. Protože kolik je asi na světě procent žen, které vytypovaného muže jen tak opustí, aniž by se ho pokusily všemi dostupnými prostředky převychovat, což se jim na konec v reálu vždy podaří? Odpověď je jednoduchá. Jedna kvadrilióntina pidiprocenta. Shodou okolností se jmenuje Ally McBealová a je právničkou v Bostonu. Takže ještě jednou...

Kolegové z výprodeje
Seriál Ally McBealová se sice jmenuje podle hlavní hrdinky, ale nezastupitelnou roli v něm hrají také její kolegové. Ostatně dobrá sbírka lidského šrotu, jaký byste nenašli ani v partiovém zboží lidských duší. Kdyby byl bůh podnikavější a něco podobného by si zařídil, samozřejmě.

Sex ve městě
Seriál už se řítí do své páté řady a zatím drží divačky přisáté k obrazovkám. A muži se jim snaží nahlížet přes rameno. Od druhé řady tvůrci sáhli po nejtěžší ingredienci, jakou lze do seriálu dlouhodobě namixovat - sexu. Právní případy i životní zážitky se otevřeněji a otevřeněji věnují nejrůznějším vztahově sexuálním tématům, která buď tvůrci nacházejí v současném životě Ameriky nebo je pro Američany rovnou vymýšlejí. A tak se jednotlivé případy točí okolo podobných obskurností, jako je soudní kauza kosmeticko-chirurgické firmy, která místo aby klientce ukázala v rámci katalogu umělá prsa vlastní výroby, oklamala ji pravými. Nebo tlustá matróna s obličejem tupého sviště žaluje svého muže o anulaci manželství, protože do něj nevstoupil za účelem sexu a podobné chuťovky, které si člověk nesmí nechat ujít. Obzvlášť v úterý večer, kdy se seriál vysílá u nás. A McBealová nezůstává ve svém osobním životě za soudní síní v ničem pozadu. Lije kafe na hlavu majiteli restaurace, protože si myslí, že je to jenom pouhý číšník, odmrští svého britského přítele kvůli malému pohlaví a jiného zase proto, že je duševně chorý bezdomovec, aby vzápětí podlehla, když se ukáže, že byl v převleku, aby ho potom definitivně odkopla, když se ukáže, že přeci jenom s tím duševně chorým bezdomovcem nekecal. Určitě má důvod, že její nejčastější větou opakovačkou je: "Jsem normální!" Ostatně v soukromí je představitelka hlavní role Calista Flockhartová jen na krok od své hrdinky. Loni se zhroutila díky vyčerpání a dehydrataci, neoficiálně to přehnala s dietou a letos si pořídila syna jako kdysi v dobách reálného socialismu Čechoslovák škodovku. Prostě si ho vyčekala v porodní síni, odkud ho adoptovaného odvezla do garáže, pardon, do dětského pokoje. Nedovedu si představit, jak si syna pořídí Xena. Ale mám pocit, že je na čase vyslat do éteru také nějakou psychopatickou mužskou figuru, aby byla rovnováha sil zachována. Možná si pro něj Calista doma vychovává hlavního protagonistu.

 

John Cage
Posedlík non plus ultra. Jeho nejvyšší aprobací je, že umí písknout nosní dírkou tak, aby si jeho protivník u soudního stání myslel, že se jeho dýchací otvory zbláznily, a s prstem hluboko zaraženým v nosohltanu uprchne ze soudní síně. Vedle toho vypouští falešné větry, skřípe botama a tak dále. Přezdívka Piškot, milenka Nell Porterová a nelibé vzpomínky z dětství, kdy se svými rozměry podobal panáčkovi Michellin - mimochodem oblíbené trauma filmových postav. Vzpomeňme jen na partnerku Kevina Klinea ve Svatbě naruby. Jeden z majitelů Cage-Fish and Associates.
Věta opakovačka: "Potřebuju chvilku."

Richard Fishman "Fish"
Druhý z Cage-Fish and Associates. Bezskrupulózní Piškotův společník, jehož svojská životní filozofie z něj dělá nejdravějšího Fishe v kanceláři. Jenom místo nítěnek nejraději hltá peníze. Rozdává si to se stejně cynickou právničkou Ling Woo.
Věta opakovačka: "Štěstí přinášejí jenom peníze, ovšem krátkodobě můžu doporučit Viagru."

Nelle Porterová
Přezdívá se jí ledová královna. Spí s Cagem, než ho opustí ve výtahu. A také potom. Pracuje zde jako právnička.
Věta opakovačka: "LynG!"

Ling Woo
Je tvrdá, cynická a sedí většinou na klíně stejné vrány - Fishe. Štve ji, když jí Nelle říká "LynG!" Že by to tedy byla i její věta opakovačka?
Podle všeho to ale bude spíš: "Odhozená, opuštěná... jdu nakupovat."

Elaine Vassalová
Je Allyinou sekretářkou a sbíhají se v ní veškeré fantazie mužského publika. Když se s touhle ženou zavřete na několik hodin ve výtahu (stačí hasák zapomenutý mezi patry), máte stoprocentní jistotu, že neodejdete s prázdnou.
Neustále nadržená sexice v upjaté sukni ráda víří pánví v rytmu disco, a tak stačí jen umět ve zdviži zapískat Dancing Queen na prsty, a je vaše.

Billy Allen Thomas
Byl dětskou Allyinou láskou a jejich nenaplněný vztah dokázal utáhnout celou první sérii. Když tomu došla šťáva, Billy se zvencnul, odbarvil si hlavu a pochodoval chodbou, obklopen úderným komandem sekretářek. Pak ho nechali tvůrci seriálu umřít.
Věta opakovačka: "Vážně miluju jenom tebe, Georgie"

Georgia Thomasová
Stala se manželkou Billyho, když tvůrci došli k závěru, že by to mohlo vesmír Ally McBealové obohatit o napětí. Pak jí z manžela udělali cvoka (další napětí) a nechali ho umřít (AC/DC už pomalu žárlí). Z Georgie se stala Allyina kámoška. Sice to už není napínavé, ale je to změna. Od Cagea a Fishe po čase odešla k jiné agentuře.
Věta opakovačka "Prošvihla jsem něco?"

 

Žena na pokraji nervového zhroucení
To divné křestní jméno zdědila po své prababičce a při její věčné památce odpřísáhla, že si ho nechá. A protože je Calista Flochartová poctivá a hodná holka, slib dodržela. Narodila se před sedmatřiceti lety ve městě Freeport v Illiois. Těžko říct, proč se dcera učitelky a pracovníka firmy s odpuzujícím názvem Kraft Foods Inc. rozhodla stát herečkou. Ještě na střední škole to byla poslušná studentka, která trávila odpoledne nácviky sestav pro roztleskávačky a večery na schůzích studentské rady. Každopádně po střední škole zamířila Calista na Rutgerovu univerzitu v New Jersey, kde vystudovala herectví, a než se začala pravidelně objevovat na prknech newyorských divadel, přivydělávala si kromě jiného také jako učitelka aerobiku a servírka. V divadle ztvárnila několik úspěšných rolí, jako například Shakespearovu Julii či Natašu v Čechovových Třech sestrách. Její televizní kariéra se rozvíjela o něco pomaleji, ale jistě. Nejdříve se objevila ve vedlejší roli po boku Kevina Spaceyho v příběhu Darrow a následující rok vyhrála první konkurs na hlavní roli v jedné z epizod seriálu Životní příběhy: Rodiny v krizi. Je docela možné, že režiséra nezaujala pouze svým talentem. Díl se totiž jmenoval Tajný život Marie Margarety: Obraz bulimičky. V roce 1993 navštívila pracovitou, ale poněkud neurotickou herečku první krize. "Měla jsem hodně práce, ale málo peněz. Dva měsíce jsem se živila jenom krabicí raviol, kterou mi poslal mladší bratr," pokusila se zřejmě z nedostatku vzrušujícího backroundu dojmout své fanoušky v jednom rozhovoru Calista. Startovací čáru své kariéry našla o pár let později, když dostala roli na Brodwayi ve hře Tennessee Williamse Skleněný zvěřinec. Zahrála ji skvěle a úspěch hry ji katapultoval na filmové plátno. Hrála například ve filmu Roberta Redforda Otázky a odpovědi nebo v duchařské komedii Ptačí klec. Někdy v té době se producent a autor seriálu Ally McBealová David E. Kelly sháněl po hodnověrné představitelce hlavní role. Jak měla vypadat? Především měla být podobná jeho ženě Michelle Pfeifferové, kterou měl při psaní seriálu před očima. A Calista mu padla, možná trochu překvapivě, do oka. Jediný háček byl v tom, že Calista odmítla pracovat pro televizi. Přemlouvání ale nedalo Davidovi zas tolik práce. "Zdolala mě vidina lepšího výdělku. Už jsem měla dost chudoby a života z ruky do huby," vysvětluje své závěrečné přikývnutí dneska. Zbytek jejího příběhu už asi znáte. Úspěch, peníze, nekonečné debaty na stránkách bulvárních plátků na téma Calista a anorexie a pátá sezóna seriálu. V mezičasech se seriálová Ally probírá nabídkami filmových scénářů, které se jen hrnou. V roce 1999 si například zahrála Helenu v adaptaci Shakespearovy hry Sen noci svatojánské a v kinech by se měl brzy objevit snímek Things You Can Tell Just by Looking at Her, ve kterém se objeví coby lesbická věštkyně.

P.S: Velmi dobré české stránky jsou http://www.ally.cz/

Marek Dobeš

 

spřátelené stránky:
www.bundastránky.cz Friends Again Brutální Nikita Průvodce seriálem Dawsonův svět Roswell Městečko South Park Melrose Place Buffy - Přemoľitelka upírů
Jennifer Lopez Brutální Nikita RED DWARF - Červený Trpaslík Sex ve městě Simpsonovi ER - Pohotovost OUTER LIMITS - krajní meze Průvodce seriálem Směr Jih - dueSouth

Valid CSS!

Valid HTML 4.01!
     Ally McBeal ™ a © (nebo copyright) Fox. Všechna práva vyhrazena. Reprodukce, duplikace, či distribuce v jakékoli formě je přísně zakázána.
Tyto stránky ani jejich obsah nejsou autorizovány společností Fox či jinými vlastníky práv k produktům na těchto stránkách se vyskytujícím.

copyright © crudo 2000-2024 | všechna práva vyhrazena | crudo@crudo.cz | Projekt Pinknet | http://www.ally.cz