doporučuji:
Filmy online

'Allo! 'Allo! (britcom Haló, Haló)

'Lost

filmpub

www.bundastránky.cz

Simpsonovi

Jsem do tebe blázen (Mad About You)

www.newyorkrangers.cz

ocenění:
Cil Dne

Tip Dne

bannery:
bannery na vaąe stránky

napsali

Křest knihy Ally McBealová - průvodce seriálem (sepsala miimo)
Ally McBealová: "I právničky mohou mít pořádná prsa" (show!)
Autor Ally McBealové je Dietlem Ameriky (Lidové Noviny)
Herec Robert Downey Jr. byl odsouzen ke třem letům podmíněně (LN)
Ally McBealová čeká na svou Emmy (Lidové Noviny)
Ally McBealová: Žena na pokraji nervového zhroucení (show!)
Calista Flockhartová se zamilovala
(iDnes)
Calista Flockhartová zoufale potřebuje chlapa (SPY)
Calista Flockhartová: Nejhubenější a nejkrásnější (SPY)
Robert Downey Jr. dostal vyhazov z Ally McBealové (Pauza)
Australanka bez vkusu (Právo)
Co chybí Ally a Calistě? (Vlasta)
Hollywood má u nohou (Právo)
Flockhartová: Fajn kost a prima kůže (Mladý svět)
Ally - kult, vztahy, sex. A kvalita... (inZine.cz)
Ledová královna Lucy Liu (Rolling Stone)
S kým usíná Ally McBealová? (Květy)
Calista Flockhartová adoptovala chlapečka (ČN)
Ally McBealová konečně našla muže (Pauza)
Vymře Hollywood na hubenost? (ČN)
Lucy Liu: Číňanka v říši divů (SPY)
Sexappeal 7 - Calista Flockhart (sex.namodro.cz)
Ally McBealová a ženy kolem ní (TV Magazín)
Ally McBealová: vítejte v prestižním klubu (Pauza)
Ally McBealová
(Kinofil)
Vychudnutáprávnička (MOMENT)
Calista Flockhartová: Hubená anorektička? (SPY)
Sexyženy: Lucy Alexis Liu (Esquire on-line)
Sexyženy: Portia de Rossi (Esquire on-line)
Calista Flockhartová: Nevinná Lolita (Style)
Peter MacNicol: Tichý komik Piškot (SPY)
Televizní polibek slávy (Týdeník Televize)
Ally zvládne všechny trable (Blesk)


 

Ally McBeal

Autor Ally McBealové je Dietlem Ameriky (Lidové Noviny)Napište scénář, přestěhujte se do Hollywoodu, ožeňte se s filmovou hvězdou a vydělejte miliony dolarů. To je "americký sen" podle Davida E. Kelleyho (44), nejvýraznějšího a také nejúspěšnějšího autora a producenta amerických televizních seriálů posledních deseti let.

Než získal řadu prestižních ocenění v podobě několika Zlatých glóbů, Emmy a mnoha dalších, než se stal nejlépe placeným televizním autorem a producentem všech dob, než v Chicagu postavil nejmodernější nemocnici na světě a nazval ji Hope, tedy Naděje, a než přivedl na svět mladou půvabnou právničku se srdcem Dona Quijota Ally McBealovou, platil už Kelley v dramatickém televizním žánru za kvalitního scenáristu a producentskou štiku.

Lepší o nich psát, než být jedním z nich

Rodák z maloměsta Waterville ve státě Maine a právník z Bostonu se rozhodl zásadně změnit svoji kariéru hned na začátku. V době, kdy v sedmadvaceti promoval z práva na Bostonské univerzitě (1983), už měl za sebou tři roky praxe asistenta v advokátní kanceláři Fine & Ambrogne. Nějak ale tušil, že justice je pro něho jen odrazovým můstkem a na základě prvotních zážitků ze soudních síní napsal svůj první filmový scénář. Chvíli jej měl v šuplíku, ale pak kde se vzal tu se vzal rodinný přítel se známostmi a získal na scénář pro Davida v Hollywoodu opci. Film s názvem From The Hip (Od boku) byl sice realizován až v roce 1987, ale když producenti právě vznikajícího seriálu Právo v Los Angeles (L. A. Law) o rok dříve hledali šikovné autory se zkušenostmi z advokátní praxe, narazili právě na Kelleyho zatím ladem ležící scénář. Kelley nejenže příležitost nepromarnil a stal se autorem nejpodařenějších dílů, ale v roce 1987 už z něho byl jeden z nejvýznamnějších koproducentů seriálu... Byl to také Kelley, kdo se zasadil o to, aby Právo v Los Angeles skončilo dříve (1993), než by kleslo pod svou kvalitativní úroveň, a navrhl televizní společnosti CBS, že jej nahradí zcela novým seriálem nevídaného typu, který u tohoto žánru zboří dosud pevné konzervativní hranice mezi komedií a dramatem.

Geiger McBeal

"Kelley, jste magor," zaznělo na druhé straně telefonu, když si šéf dramatické tvorby CBS přečetl scénář k pilotnímu a náměty k dalším dílům série o hypermoderní metropolitní nemocnici. V seriálu je ústřední postavou kardiochirurg (Dr. Jeffrey Geiger), sice nejlepší v zemi, ale projevující se jako arogantní namyšlený mužský šovinista, který navíc nese zřetelné známky schizofrenního psychopatismu: mezi náročnými operacemi si chodí do baru naproti zazpívat u piana tklivé balady z vlastního pera, na vztyčený ukazováček nadřízeného reaguje tak, že mu ho málem ukousne a podobně. "Ale důvěřuji vám," zněla druhá část věty ve sluchátku. V CBS už totiž dlouho vzbuzovaly paniku informace z konkurenční NBC, že připravuje velkorozpočtový seriál z nemocničního prostředí s pracovním názvem Pohotovost (E. R.), a tak Kelley jako kdyby právě spadl z nebe. Premiéra Nemocnice Chicago Hope v dubnu 1994 měla přesně takový ohlas, jaký její autor a producent sliboval. Vynikající herecké obsazení v čele s Mandy Patinkinem (např. také jedna z hlavních rolí ve Formanově Ragtimu, 1981) a Hectorem Elizondem (Pretty Woman, Frankie & Johnny ad.), neobvyklá (až filmová) práce s kamerou a nad tím vším mistrně napsané Kelleyho scény, postavy idialogy. Černý verbální i situační humor střídající dramaticky vypjaté momenty, ve kterých jde doslova o život. "Tennessee Williams na exkurzi v M.A.S.H.," psaly nadšené kritiky a Kelleyho televizní revoluci přirovnávaly k té, kterou na hudebním poli před časem způsobila skupina Nirvana... A k tomu všemu diváci nepřišli ani o své oblíbené právní tahanice v podání nemocničního advokáta zvaného Úhoř (viz dále).

Všechno dobré, to doma nejlepší

Jenže po první sezoně se projevilo, že génius Davida E. Kelleyho je producentsky stále ještě nezkušený. On sám až moc volně přenechal psaní i dozor týmu najatých tvůrců a jeho seriál byl ze svého trůnu brzy sesazen právě konkurenční Pohotovostí... Sám Kelley to těžce nesl a po několika osobních pokusech o nápravu se rozhodl začít od začátku opět vymyslet zcela nový seriál. Věděl, že nejjistěji se pohybuje v právním prostředí, jenže nemohl ze sebe dostat "žádného pořádného hrdinu". Bylo mu jasné, že s doktorem Geigerem se opakovat nemůže, ale že to musí být někdo podobně střelený. Múzu nakonec v podobě své příbuzné přivedla Michelle Pfeifferová, s níž je David od roku 1993 ženatý a s níž má dvě děti. "Někoho tak praštěného a zároveň milého jsem do té doby nepotkal. Hned jsem věděl, že Michellina neteř je ta, koho potřebuju - Ally McBealová." Stejnojmenný seriál, který lze s jednoletým zpožděním sledovat iu nás na ČT 1, byl i na amerických obrazovkách v roce 1997 opravdovým zjevením. Půvabná mladá čerstvě promovaná právnička (kde jinde než) v Bostonu bojuje proti předsudkům konzervativní společnosti a zápolí s vlastní citovou nevyrovnaností.

Ally by nad větrnými mlýny vyhrála

Je tak mile milá, že jako jediná ze všech televizních postav na světě (kromě Barta a Homera Simpsonových) si může dovolit hovořit úplně o všem. Zejména co se sexu a milostného života týká. A s Ally jsou všech tabu zbaveni i její kolegové z advokátní kanceláře, jejímž jedním ze dvou šéfů je "chicagohopeovský" Úhoř, nynější John "Piškot" Cage (Peter MacNicol). "Ženy jsou zde ženami a muži zůstávají muži. Se všemi svými klady i slabinami. Ally McBealová přes noc zbavila Ameriku tíživého břemene militantního feminismu," napsala ve své recenzi v New Yorkeru Katie Tonerová. Zcela novátorský je zde jako u dramatického žánru způsob filmového vyprávění: Když je ve scénáři napsáno, že Ally probodne Billyho pohledem, je prostě Billy v tu ránu zasažen tuctem animovaných dýk. Má-li být Ally studem "rudá až za ušima", proč by se její představitelce Calistě Flockhartové od spánků nemohlo rovnou hustě kouřit? Atp. Podobné, nejen animované, gagy se objevují často, přestože se příběh vždy zabývá těmi nejběžnějšími záležitostmi každého člověka mezi 15 až 45 lety. Žádné sci-fi či jinak nepravděpodobné situace. V tom je David E. Kelley mistr.

Ondřej Šturma

 

spřátelené stránky:
www.bundastránky.cz Friends Again Brutální Nikita Průvodce seriálem Dawsonův svět Roswell Městečko South Park Melrose Place Buffy - Přemoľitelka upírů
Jennifer Lopez Brutální Nikita RED DWARF - Červený Trpaslík Sex ve městě Simpsonovi ER - Pohotovost OUTER LIMITS - krajní meze Průvodce seriálem Směr Jih - dueSouth

Valid CSS!

Valid HTML 4.01!
     Ally McBeal ™ a © (nebo copyright) Fox. Všechna práva vyhrazena. Reprodukce, duplikace, či distribuce v jakékoli formě je přísně zakázána.
Tyto stránky ani jejich obsah nejsou autorizovány společností Fox či jinými vlastníky práv k produktům na těchto stránkách se vyskytujícím.

copyright © crudo 2000-2024 | všechna práva vyhrazena | crudo@crudo.cz | Projekt Pinknet | http://www.ally.cz